Dr.Alper Mumcu
İletişim ve Randevu
Site Hakkında
Gerçek hasta ve kullanıcı yorumları

Neden Kanada’da doğum

Doğum için Kanada mı yoksa Amerika mı?

Günümüzde tüm dünyada insanlar daha rahat ve serbest dolaşabilmek, daha farklı eğitim ve çalışma koşullarına sahip olabilmek, farklı vergi uygulamalarından yararlanabilmek ve diğer bazı farklı nedenler ile ikinci hatta üçüncü bir ülkenin vatandaşlık hakkını da elde etmenin hayalini kuruyorlar.

Herhangi bir ülkenin vatandaşlığını elde etmenin en kolay, ucuz ve garantili yolu doğum ile elde edilen vatandaşlık hakkıdır. Burada anne ve babanın hangi ülkenin vatandaşı olduğu doğum ile elde edilen hakkın ana bileşenidir. Bunun dışında bazı ülkeler doğum yapan kadının o ülkedeki yasal durumu ne olursa olsun (vatandaş, turist, göçmen, mülteci gibi) o topraklarda doğan bebeklere direkt vatandaşlık hakkı tanımaktadırlar.

1.Kanada’da doğan bebekler otomatik olarak Kanada vatandaşı olurlar
Kanada vatandaşlık kanununun (Canadian Citizenship Act) Birinci bölüm, 3. madde 1. fıkra a paragrafı, 14 Şubat 1977 tarihinden sonra Kanada topraklarında doğan her kişinin Kanada vatandaşlığını garanti altına alır.

Bu konu zaman zaman değişik internet sitelerinde ve forumlarda gündeme gelmekte ve kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Hatta çoğu zaman “Kanada doğum ile vatandaşlık vermeyi iptal etti şeklinde spekülasyonlar bebeklerini bu ülkede dünyaya getirmeyi planlayan anne baba adaylarının kuşkuya düşmesine neden olmaktadır.

KANADA ANAYASASINA GÖRE KANADA TOPRAKLARINDA DOĞAN HER BEBEK KOŞULSUZ VE KURALSIZ KANADA VATANDAŞI OLMAKTADIR VE VATANDAŞLIĞI KENDİ VAZGEÇMEDİĞİ SÜRECE HİÇBİR ŞART ALTINDA ELİNDEN ALINAMAZ. (http://laws-lois.justice.gc.ca/eng/acts/C-29/page-1.html#h-3)

Kişinin Kanada topraklarında hangi eyalette doğduğunun bir önemi yoktur. Vatandaşlık federal hükümetin tasarrufundadır. Tüm Kanada vatandaşları eşittir ve farklı eyalette doğanlar farklı haklara sahip olmazlar. Sağlık eğitim ve benzeri konularda eyaletler arasında yaşanan farklılıklar hangi eyalette doğulmuş olduğuyla değil hangi eyalette yaşanıyor olduğu ile ilgilidir.

Örneğin Toronto Ontario’da doğan biri ile Montreal Quebec’de doğan biri tamamen aynı haklara sahiptirler. Ancak Toronto’dan Montreal’e taşınan bir kişi sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmek için Quebec eyaletinde en az 3 ay yaşamak zorundadır. Benzer şekilde Montreal’den Toronto’ya taşınan biri de 3 ay beklemek zorundadır. Bazı eyaletlerde ise bekleme zorunluluğu yoktur.

2.Kanada doğum için geldiğini bilse bile kişiyi ülkeye almamazlık edemez
Amerika Birleşik Devletlerinden farklı olarak ülkeye girişteki pasaport görevlileri sırf gebe olduğu için kişiyi ülkeye almamazlık edemezler. Bu hak kanun koruması altındadır.(http://www.cic.gc.ca/english/resources/tools/temp/visa/processing/birth.asp)

Özellikle Amerika Birleşik Devleterinde son başkanlık seciminden sonra ülkeye girmeye çalışan hamile kadınların ilk uçak ile geri gönderildiğini sıkça duymaya başladık. Böyle bir durum Kanada için yasal olarak mümkün değildir.

3.Seyahat rahatlığı
Kanada pasaportu dünyada vizesiz seyahat açısından en prestijli pasaportlardan birisidir. Bu konuda dünyanın en güçlü pasaportu Alman pasaportudur ve 31 Mart 2017 itibarı ile 160 ülkeye vizesiz seyahat olanağı sağlar. Kanada pasaportu ile 155 ülkeye vizesiz seyahat mümkündür. Türk Pasaportu ile vizesiz seyahat edilebilen ülke sayısı ise 104’dur.(https://www.passportindex.org/byRank.php)

4.Vergi mevzuatı farkları
Kanada ya da Amerikada doğum yapmayı planlayanların kafasındaki en önemli sorulardan birisi vergi mükellefiyeti sorunudur. Bu konuda Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri arasında çok büyük fark bulunur.

Kişi Kanada vatandaşı olsa bile eğer Kanada sınırları içinde ikamet etmiyorsa, ya da yılın 183 gününden daha fazlasını Kanada dışında geçiriyorsa, Kanada devletine vergi vermek durumunda değildir.

Oysa ABD’de durum farklıdır. Bir kişi ABD vatandaşı ise, hatta sadece greencard sahibi ise bile dünyanın neresinde olursa olsun gelirinden ABD hükümetine vergi vermek zorundadır. Bu durum Amerikan Vergi Dairesinin sitesinde açıkça “Your worldwide income is subject to U.S. income tax, regardless of where you reside” şeklinde belirtilmektedir.

Amerika dışında elde edilen kazancın ilk 100K dolarlık kısmı vergiden muaftır ve geri kalanı gelirin miktarına göre değişen oranlarda vergilendirilmektedir.

Bu durum nedeni ile Amerikan Vatandaşlığını iptal ettiren pek çok insan vardır. Bunlar arasında en bilinenleri Yul Brynner, Tina Turner, Jet Li ve en son olarak Facebook’un kurucu ortağı olan Eduardo Saverin sayılabilir.
http://www.cra-arc.gc.ca/tx/nnrsdnts/ndvdls/nnrs-eng.html
https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/u-s-citizens-and-resident-aliens-abroad
https://www.quora.com/Economic-Policy-What-countries-besides-the-U-S-tax-their-non-resident-citizens-on-their-worldwide-income

5.Kanada’da eğitim ücretsizdir
Kanada’da eğitim federal hükümet tarafından kontrol edilmez ve eyaletelerin sorumluluğu altındadır. Her eyaletin kendi eğitim sistemi olduğundan Kanada geneli için tek bir eğitim modelinden ya da tedrisattan söz etmek mümkün değildir. Aynı eyalet içinde bile farklı eğitim sistemleri bulunur.

Bazı okullar sadece Fransızca, bazı okullar sadece İngilizce bazı okullar da hem İngilizce hem de Fransızca eğitim verir. Ancak ufak farklar olmakla birlikte Kanada genelinde benzer bir eğitim verilir.

Ilkve orta dereceli eğitim genelde 5 yaşında ana sınıfı ile başlar ve 12. sınıf ile biter. Özel okullar da olmakla birlikte ana sınıfından 12. sınıfın sonuna kadar okullar ücretsizdir. Kanada genelinde 15.000 civarında okul vardır ve okul başına düşen öğrenci sayısı ortalama 350dır.

Eğitim ücretsiz olmakla birlikte eğitim kalitesi çok yüksektir. Değişik ülkelerdeki 15 yaşındaki öğrencilerin düzeyini ölçen Programme for International Student Assessment (PİSA) verilerine göre Kanada’lı öğrencilerin fen, matematik ve okuduğunu anlama becerileri OECD ortalamalarının üzerindedir ve dünyada ilk 5 içerisinde yer alır.(http://www.compareyourcountry.org/pisa/country/CAN)

Herşeyin son derece şeffaf olduğu Kanada’da, Fraser Institute her eyaletteki okulları değerlendirip başarısına göre sıralar. Bu sıralamalar internette herkese açıktır ve bu sayede okulun başarısındaki değişimler gözlenebilir. (https://www.fraserinstitute.org/school-performance)

6.Kanada iki dilli bir ülkedir
Kanada fedaral olarak çift dilli yani bilingual bir ülkedir. İki tane resmi dili vardır. Bunlar İngilizce ve Fransızca’dir. Fedaral kurumlar her iki dilde de hizmet vermek yükümlülüğüne sahiptirler.

Buna ek olarak hemen her eyalette sadece İngilizce, sadece Fransızca ve değişen oranlarda hem İngilizce hem de Fransıza eğitim veren ilk ve orta dereceli okullar bulunur.

Bir başka deyişle çocuğunuz Kanada’da okuduğunda her iki dile de anadil düzeyinde hakim olma avantajına sahiptir.

7.Üniversite eğitimi hem çok iyi hem de ucuzdur
Her yıl dünyanın her yerinden binlerce öğrenci üniversite eğitimi için Kanada’da gelmektedir. Montreal’deki McGill üniversitesi, University of Toronto ve University of British Columbia kendi aralarındaki sıralamalar yıllara göre değişmekle beraber her zaman dünyanın en iyi 50 üniversitesi içinde yer alır. (https://en.wikipedia.org/wiki/Rankings_of_universities_in_Canada)

Bununla birlikte Kanada’da üniversite eğitimi Amerika Birleşik Devletleri ile kıyaslandığında çok daha ucuzdur. Üstelik yabancı uyruklular ile Kanada vatandaşları arasında neredeyse 4’de bire varan fiyat farkları mevcuttur ve çocuğunuz Kanada vatandaşı olduğunda çok daha ucuza üniversite eğitimi alabilir. (http://www.univcan.ca/universities/facts-and-stats/tuition-fees-by-university/)

8.Sağlık bedavadır
Sağlık sistemi ülkemizin sağlık sisteminden çok farklılık göstermektedir. Temel sağlık hizmetleri tamamen devlet tarafından karşılanır ve ücreti toplanan vergiler vasıtası ile ödenir. Her eyalet kendi sağlık politikasından sorumludur.

Kanada Sağlık bilimleri alanında dünyanın zirvesindeki ülkeler arasında yer alır ve hastalıklarda tedavi yaklaşımlarını belirleyen araştırmaların çok büyük bir kısmı Kanada’lı doktorlar tarafından tıp literatürüne kazandırılmaktadır.

9.Kanada çok güvenli bir ülkedir
Amerika kıtasının en büyük, dünyanın ise Rusya’dan sonra ikinci en büyük yüzölçümüne sahip olan ülkesi olan Kanada, muhteşem doğal güzelliklerinin ve son derece nazik ve kibar insanlarının yanısıra güvenli olması ile de ünlüdür.

Dünyanın en güvenli ülkeleri sıralamasında 162 ülke arasında 8. sırada yer alır. Özellikle şiddetin ve suçun büyük bir problem olduğu güney komşusu ABD ile kıyaslandığında Kanada güvenli bir cennet gibidir.

Son istatistiklere göre suç oranı 100.000’de 1.6 dir. Bu oran ABD’de 4.5 olarak bildirilmektedir.

Kanada İstatistik Kurumu resmi verilerine göre 2013 yılında polis raporlarına yansıyan suç oranı 1969’dan beri en düşük seviyesine ulaşmıştır. Benzer şekilde cinayet ve cinayet girişimi oranları da son 30-40 yılın en düşük düzeyindedir.
http://www.city-safe.com/danger-rankings/
http://www.statcan.gc.ca/pub/11-630-x/11-630-x2015001-eng.htm

10.Doğum daha ucuzdur
Amerika Birkleşik Devletlerindeki benzer sağlık kurumları ile karşılaştırıldığında Kanada’da doğum hizmetleri çok daha ucuzdur.

12.Kanada vatandaşı 18 yaşına geldiğinde anne-babasına sponsor olarak oturma izni alabilir ve vatandaşlık yolunu açabilir.
Ancak bunun kolay bir prosedür olmadığını ve bazı şartlar gerektirdiğini belirtmekte yarar var. Zira 18 yaşında birinin ailesine sponsor olabilmesi için Kanada içinde anne ve babasına bakabilecek ekonomik gücünün ve düzenli bir işinin olduğunu kanıtlaması gerekir.

13.Kanada vatandaşı olarak Amerika’da çalışmak çok kolaydır.
North American Free Trade Agreement (NAFTA) uyarınca Kanada vatandaşları Amerika Birleşik Devletlerine seyahat ve çalışma konusunda ayrıcalıklara sahiptirler. Kanada vatandaşı olarak ABD’de çalışabilmek için öncelikle bir iş verenin o kişiye iş teklif etmesi ve sponsor olması gerekir. Bununla birlikte Kanada vatandaşları ABD’de şirket kurarak kendi kendilerine sponsor olabilirler.

14.Kanada dünyada saygınlığı en yüksek ülkelerden biridir
Kanada ve Kanada vatandaşları dünyada en sevilen ve saygı duyulan ülkeler sıralamasında her zaman en üst sıralarda bulunurken, dünyada en sevilmeyen ülkeler arasında adı bile anılmaz.
http://www.bbc.com/travel/story/20160801-living-in-the-worlds-most-reputable-countries
https://www.quora.com/What-is-the-most-hated-nationality-in-the-world

Tüm bu bilgiler ışığında bebeğinizi Amerika’da mı yoksa Kanada’da mı dünyaya getirmek istediğinize daha kolay karar verebilirsiniz.

Kanada’da doğum ile ilgili facebook sayfamı takip edebilirsiniz. https://www.facebook.com/kanadadadogum

 

 

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

 

Önceki sayfaya geri git

www.mumcu.com (c)
DİKKAT
Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amacı taşımaktadır ve kendi kendine tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz. Belirli bir tıbbi tavsiye, tanı ya da tedavi için mutlaka doktorunuza danışın

Abdi İpekçi Caddesi Reassürans Han 2 No: 61 / Kat: 5 Nişantaşı / İSTANBUL

          Site Hakkında
         
Site ile ilgili görüşleriniz.

 
Sitede yer alan bilgiler "bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır (www.mumcu.com)" şeklinde kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir

.

İletişim : randevu@mumcu.com

Randevu: 0 (212) 219-1202

Premium Wordpress Themes by UFO Themes