Dr.Alper Mumcu
İletişim ve Randevu
Site Hakkında
Gerçek hasta ve kullanıcı yorumları

Neden internet üzerinden soru kabul etmiyorum?

En fazla karşılaştığım yakınma neden e-mail ya da telefon ile soru kabul etmediğim

Bundan yıllar önce, 1998 yılında askerliğimi yaparken ilk internet sitesini açtığımda amacım, insanların ınternet gibi muhteşem bir bilgi denizinden kendi dillerinde yararlanmalarına yardımcı olmaktı. İlk başlangıçta doğal olarak site içeriği çok kısıtlı olduğu ve zaten az sayıda olan kullanıcıların soru sorabilmeleri için hem kişisel e-posta adresimi hem de cep telefonumu sitede ilan etmiştim. İlk başta haftada 1-2 kişi arayıp ya da e-posta gönderip soru soruyor ben de memnuniyetle cevaplıyordum.

İlk site olmasının ve o zaman medyada tanıtılmasının etkisi ile kullanıcı sayısı kısa zamanda arttı. Buna paralel olarak aldığım soru sayısı da artmaya başladı. Asıl rahatsız edici olan sabaha karşı saat 1 ya da 2 de hiç tanımadığım birilerinin cep telefonumdan arayıp soru sormalarıydı. Bir süre sonra artık cep telefonumdan sürekli aranıp soru cevaplamak durumunda kalmak çok rahatsızlık verici olunca siteden telefon numaramı sildim.

Bu sefer günde 50 (yazı ile elli)ye yakın e-posta almaya başladım. İlk başlarda hemen bütün e-postalara olumsuz da olsa cevap yazmaya çalışıyordum ancak bir süre sonra yetişememeye başladım. Bu sefer cevap yazmadığım kişilerden hakaret içeren mailler almaya başladım. Zaman zaman e-posta ile cevaplamanın olanaksız olduğu durumlarda gönderen kişiye soruyu cevaplamanın olanaksız olduğunu bildiren e-mail yolladığımda hipokrat yeminine sadık olmamakla suçlandım.

Gelen soruların hiçbirisine muayeneye gelmeniz lazım şu numarayı arayıp randevu alın diye cevap yazmadım. Çoğu zaman cevaplarımda muayene olmanız gerekir doktorunuzla görüşün olmuştur. Bir süre sonra işin içinden çıkamayınca internetten soru cevaplama işine son verdim. Kendi takibimde olan hastalar zaten cep telefonu numaramı ve kişisel e-posta adresimi bildiği için bana kolaylıkla ulaşabilmeye devam ettiler.

Twitter ve facebook popüperlik kazanınca yeniden kendi kontrolüm dışında pekçok soru isteği gelmeye başladı

Üzülerek söylemem gerekir ki internet üzerinden (facebook ve twitter dahil) soru kabul etmiyor ve cevapamıyorum. Bunun nedenlerini kısaca açıklamam gerekirse:

1) Soru soran kişiye göre soruya cevap vermem için ayırmam, gereken zaman 5-10 dakika ama günde sadece 10 soru gelse bu en az 1-1.5 saat demektir ki gerçekten bu kadar zamanım yok .

2) Her ne kadar şu an için yasal bir düzenleme olmasa da kendi vicdanım cevap verdiğim ve yönlendirdiğim durumda o hastadan sorumlu olmam gerektiğini söylüyor Muayene etmediğim ve etme şansımın olmadığı bir hastaya sadece doktora gitmeniz gerekir şeklinde cevap vermek ne beni ne de soru soranı tatmin edecek ve her ikimiz için de zaman kaybından öteye gitmeyecektir.

3) Gelen sorulara baktığımda bunların büyük kısmının zaten hem benim sitemde hem de diğer sitelerde detaylı şekilde açıklanan konular olduğunu görüyorum. Soruya cevap olarak sitemdeki yazının linkini gönderdiğimde ne olur cevap yazsan ordan okumayı ben de biliyorum ama zamanım yok diye bir cevapla bile karşılaştım.

4) Sitede açıklanan konular dışında kalan sorulardan önemli bir kısmı kız ya da erkek bebek sahibi olmak ile ilgili. Bunun cevabını bulsam herhalde nobel ödülü alırdım.

Sonuç olarak bizzat tanımadığım ve kendi hastam olmayan kişiler dışında soru kabul etmiyorum

Anlayışınız için teşekkür ederim

Dr .Alper Mumcu

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

 

Önceki sayfaya geri git

www.mumcu.com (c)
DİKKAT
Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amacı taşımaktadır ve kendi kendine tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz. Belirli bir tıbbi tavsiye, tanı ya da tedavi için mutlaka doktorunuza danışın

Abdi İpekçi Caddesi Reassürans Han 2 No: 61 / Kat: 5 Nişantaşı / İSTANBUL

          Site Hakkında
         
Site ile ilgili görüşleriniz.

 
Sitede yer alan bilgiler "bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır (www.mumcu.com)" şeklinde kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir

.

İletişim : randevu@mumcu.com

Randevu: 0 (212) 219-1202

Premium Wordpress Themes by UFO Themes