Dr.Alper Mumcu
İletişim ve Randevu
Site Hakkında
Gerçek hasta ve kullanıcı yorumları

Multifetal redüksiyon

Çoğul gebelik kadının rahmi içinde birden fazla bebeğin gelişmesini ifade eder. Genel popülasyonda bu olay tüm gebeliklerin %1-2’sini oluştururken, fertilite ilaçları ve tüp bebek gibi yüksek teknoloji içeren uygulamalarda çok daha sık karşımıza çıkar. Yardımcı üreme teknolojileri ile elde edilen çoğul gebeliklerde en sık görülen ikiz gebeliklerdir, ancak ,üçüz, dördüz ve hatta daha fazla sayıda gebeliklere de rastlanabilmektedir.

Çoğul gebelikler, düşük, erken doğum, erken doğuma bağlı fiziksel ve zihinsel kusurlar gibi pekçok riski de beraberinde taşır. İnsanda tek fetusla devam eden normal bir gebelikte ortalama doğum yaşı 39 hafta iken, ikizlerde 35 hafta, üçüzlerde 33 hafta ve dördüzlerde 29 haftadır. Eğer bir gebelik 34 haftaya ulaşabilirse erken doğuma bağlı komplikasyonların ortaya çıkma riski çok azalmaktadır.

Anne açısından bakıldığında ise çoğul gebelikler erken doğum tehdidi, gebeliğe bağlı yüksek tansiyon ya da preeklempsi (toksemi), şeker hastalığı ve vajinal kanama riskini arttırmaktadır.

Multifetal gebelik redüksiyonu, fetusların sayısını azaltarak gebeliğin sorunsuz geçmesi olasılığını arttırmaya yönelik bir tekniktir. Teorik olarak hem anne hem de geride kalan fetuslar için riskler azalmaktadır. İkiz gebeliklerde problem çıkma olasılığı, daha fazla fetus içeren gebeliklere göre daha az olduğundan, özel durumlar dışında bu gebeliklere redüksiyon önerilmez. 3 yada daha fazla sayıda fetus varlığında ise sayının ikiye indirilmesi tavsiye edilir..

İşlem, ideal olarak gebeliğin 12. haftası civarında yapılır, ancak özel durumlarda 24. haftaya kadar geciktirilebilir. Gebeliğin erken dönemlerinde yapıldığında problem çıkma şansı daha azdır. Ultrason altında çok ince bir iğne ile karın bölgesinden rahim içine girilerek redükte edilecek bebeğe özel bir ilaç enjekte edilir. İşlem nedeni ile diğer bebeklerin ya da annenin zarar görme olasılığı çok düşüktür.Lokal ya da genel anestezi uygulaması gerekmez. Genelde işlem esnasında ağrı duyulmaz. İğnenin girişi ve çıkışı sırasında hafif kramp tarzında ağrı olabilir. Redüksüyon sonrası uzun süreli istirahat yada aktivite kısıtlaması gerekli değildir.

Redüksiyona karar vermek çiftler için zor bir karar olabilir. Ancak gebelik elde edene kadar çiftlerin katlanmak zorunda kaldığı maddi ve manevi zahmetler göz önüne alındığında var olan gebeliğin sağlıklı bebek ya da bebekler ile sonuçlanması açısından redüksiyon önemli bir şanstır.

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

 

Önceki sayfaya geri git

www.mumcu.com (c)
DİKKAT
Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amacı taşımaktadır ve kendi kendine tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz. Belirli bir tıbbi tavsiye, tanı ya da tedavi için mutlaka doktorunuza danışın

Abdi İpekçi Caddesi Reassürans Han 2 No: 61 / Kat: 5 Nişantaşı / İSTANBUL

          Site Hakkında
         
Site ile ilgili görüşleriniz.

 
Sitede yer alan bilgiler "bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır (www.mumcu.com)" şeklinde kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir

.

İletişim : randevu@mumcu.com

Randevu: 0 (212) 219-1202

Premium Wordpress Themes by UFO Themes