Dr.Alper Mumcu
İletişim ve Randevu
Site Hakkında
Gerçek hasta ve kullanıcı yorumları

MONTREAL’DE DOĞUM

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, ya doğum için Kanada’ya gitmeye zaten karar vermişsiniz sizi nelerin beklediğini merak ediyorsunuz, ya da birtakım çekinceleriniz var sizi rahatlatacak birkaç cümle duymak istiyorsunuz. Doğumunu 1 ay önce Montreal’de yapıp dönmüş biri olarak sorularınızın cevapları ve tüm endişelerinizi bir anda yıkacak her şey burada.

Nasıl Karar Verdim?
Bir anda karar verdim, valizimi topladım ve gittim demek isterdim ama benim için süreç hiç öyle gelişmedi, taa ki Alper beyle tanışana kadar. ‘Hamile halinle o kadar yolu nasıl gideceksin? Orada hangi doktora gideceksin şimdi, ya doktor kötüyse? Hastaneleri nasıldır, seni alacaklarından nasıl emin olabilirsin?’ vb. onlarca soru soranınız varsa kulaklarınızı tıkayın. Sizi negatif yönde etkileyerek çocuğunuza mükemmel bir gelecek bırakmanızı engelleyecek hiçbir sözden etkilenmeyin. Doktorunuza güvenin. Ben öyle yaptım:)

Uçuş Nasıl Olacak?
Beni en çok korkutan şey uçak yolculuğuydu, öyle ki hamileliğim çok ilerlemeden, 28. haftada gitmeyi bile düşünmüştüm, ama hiç mi hiç gereği yokmuş. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa erken gitmenin bir avantajı yok. Hamileliğim sorunsuz ilerlediği için 34. haftada eşimle birlikte yaptık yolculuğu. Varış çorabı giydim, bol şu içtim ve koridorda saatte bir yürüdüm. Uzun yolculukları seven biriyseniz hamileyken ve hamile değilken uçmak arasında çok bir fark yok, sık tuvalete gitmek dışında tabi.

Pasaport Kontrolden Geçiş
Kanadalıların çok kibar insanlar olduklarını ilk kez pasaport kontrolden geçerken anladım. Neden geldiğimizi nerede kalacağımızı kısa bir şekilde anlattıktan sonra güler yüzlü polis memuru iyi tatiller dileyerek bizi uğurladı. Burada anahtar nokta rahat davranmak. Tabi yine de tedbiri elden bırakmamak adına bol bir elbise giymekte de fayda var.

Peki nerede kalacağız?
Airbnb gibi siteler üzerinden evi çok rahat ayarlayabilirsiniz, hatta ev sahibiyle iletişime geçip pazarlık yapma şansınız da var. Downtown’da kiralar biraz daha pahalı ama ulaşım daha kolay olduğu için genelde merkezi yerler tercih ediliyor. Biz biraz daha merkeze uzak, çok daha ekonomik ama konforlu bir evde kalmayı tercih ettik. Gezmek için bir süre araba kiraladık. Araba kiralamak ülkemize kıyasla oldukça hesaplı.

Doktor kontrolleri
İlk doktor muayenesinde farkettiğim nokta Türkiye’deki kontrollerde fuzuli teknoloji kullanılması ve zaruri kontroller dışındaki şeylerin de bize aktarılması oldu. Tabi bunda doktorların değil hasta taleplerinin etkili olduğunu çok rahat söyleyebiliriz. Demem o ki, Kanada’da öyle aşırı bir ilgi, her hafta renkli ultrason vs. beklemeyin. Gereksiz teknoloji kullanılmıyor, doktorlar gereksiz yere meşgul edilmiyor. Ne zaruriyse o yapılıyor, ve tüm süreç gayet düzgün ve sorunsuz işliyor.

Hamile de gezer miymiş?
“Eğilme, uzanma, kalkma, yat, otur, dinlen, çünkü sen hamilesin!” Hamileye karşı bu ‘hasta’ yaklaşımı nedense ülkemizde çok yaygın. Ama tıbbi bir engel yoksa gezmemeniz için hiçbir sebep yok. Çok şanslıyız ki Alper bey sayesinde diğer hamile arkadaşlarla birbirimizi orada bulduk, tanıştık, kaynaştık, birbirimize destek olduk ve doğum yapana kadar birlikte bol bol gezdik:) Doktorunuz olur derse benim gibi 37. haftanızda bile Toronto’ya da gidip gezebilirsiniz.
Bunun dışında, bir hamile için en önemli olan şey bol oksijen, yeşillik ve yürüyüş. Nerede ev tutmuş olursanız olun yakınınızda muhtemelen yemyeşil bir park vardır. Her gün yürüyüşe çıkın ve İstanbul’da soluyamadığınız oksijenin tadını çıkarın, sincapları beslemeyi de unutmayın:) Hamileliğinizin son haftalarını stressiz ve mutlu geçirmek için Montreal isabetli bir seçenek.

Hastane ve Doğum 
Kanada’da kesinlikle doğal doğum destekleniyor, keyfi sezaryen yapıldığını duymadım. Benim dik başlı oğlum doğum pozisyonu almadığı için sezaryen birkaç hafta öncesinden planlandı, ama sezaryen olacağı gün dahi bebeğin pozisyonunu kontrol ettiler. Eğer bebek o an doğru pozisyonu alsa, o an sezaryeni iptal edip, doğal doğumu beklemek için eve gönderilecektim; nitekim bebeğim ters durmaya kararlıydı. Doğum olacağı sabah erkenden yola koyulduk. Hastaneye adım atmamla birlikte 2 saat içerisinde hazırlandım ve doğum gerçekleşti. Hemşireler inanılmaz ilgili ve sizi rahatlatmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Planlı sezaryen olduğu için doğumu, rutin kontrollerimi yapan doktor gerçekleştirdi. Sanki ameliyata değil de muayeneye girmiş gibi rahattım ve bunun tek sebebi doktorumun ve hemşirelerin güle oynaya sohbet muhabbet ortamında operasyonu yapmış olmasıydı. Doğum oldu ve bebek hemen ten tene temas(skin to skin) için kucağıma verildi. Ve en en en güzeli, bebeğimi bir saniye olsun benim yanımdan ayırmadılar. Hemşireler emzirme konusunda eğitimli ve siz doğru emzirene kadar her yolu gösteriyorlar. Süt gelmedi diye hemen mama verme söz konusu bile değil. O süt gelene kadar uğraşılıyor.
Doğum sabah 9:30 civarında oldu ve ertesi gün akşam 10:00’da hastaneden ayrıldık. Kendimi gayet iyi hissettiğim için doktorun da onayıyla hastanede yalnızca bir gece kalmış oldum.

Peki ya sonra?
Hastaneden çıkmadan önce doğum sertifikası için bir form dolduruyorsunuz. Hastane bu formu Quebec City’ye gönderiyor. Genelde 2-3 gün sonra form ellerine ulaşsa dahi doğum sertifikasının hazır olması 3 haftayı bulabiliyor. Bu süre sonunda evinize bir mektup geliyor ve gidip doğum sertifikanızı Montreal’deki ofisten alıyorsunuz. Bebeğinizin pasaport fotoğrafını önceden çektirmiş olursanız sertifikayı aldığınız gün pasaport için de başvurabilir, hatta konsolosluğa gidip bebeğinizin Türk kimliğini de çıkartabilirsiniz. Pasaport için express hizmetten faydalanabilirsiniz, 3 Günde bile pasaport elinizde olabilir; ancak bu ücretli hizmetten yararlanabilmenin önkoşulu yakın tarihli uçak biletinizi gösterebiliyor olmanız. Bilet yoksa veya uzak tarihliyse pasaportun teslimi 15 günü buluyor.

Dönüş yolculuğu
Mini minnacık bir bebekle uzun uçak yolculuğu sizi başta korkutabilir. Biz bebeğimiz 40 günlukken yolculuğumuzu yaptık ve hiçbir sorunla karşılaşmadık. Bebekler uçakta sürekli uyuyorlar zaten, bizimki de bizi hiç üzmedi hep uyudu:) Yalnız uçuştan birkaç gün önce havayolu şirketini arayıp başsınet istemek hem bebek hem sizin için yolculuğu daha konforlu hala getirir, aklınızda bulunsun.

Ve İstanbul…
Bebeğimize sağladığımız mükemmel bir geleceğin haklı gururuyla dolu bir şekilde İstanbul’dayız. Paha biçilemez bir deneyim, paha biçilemez bir sonuç. Birkaç ay öncesine baktığımda iyi ki Alper Mumcu ile tanıştım diyorum.

Yersiz endişelerimden dolayı birçok kez vazgeçmenin eşiğinden dönmemi ve bu deneyimi keyifli ve sorunsuz yaşamamı sağladığı için, saat farkına rağmen bizleri orada yalnız bırakmayıp her konuda destek verdiği için, sonsuz teşekkürler.

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

 

Önceki sayfaya geri git

www.mumcu.com (c)
DİKKAT
Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amacı taşımaktadır ve kendi kendine tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz. Belirli bir tıbbi tavsiye, tanı ya da tedavi için mutlaka doktorunuza danışın

Abdi İpekçi Caddesi Reassürans Han 2 No: 61 / Kat: 5 Nişantaşı / İSTANBUL

          Site Hakkında
         
Site ile ilgili görüşleriniz.

 
Sitede yer alan bilgiler "bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır (www.mumcu.com)" şeklinde kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir

.

İletişim : randevu@mumcu.com

Randevu: 0 (212) 219-1202

Premium Wordpress Themes by UFO Themes