Dr.Alper Mumcu
İletişim ve Randevu
Site Hakkında
Gerçek hasta ve kullanıcı yorumları

Lazer ile vajina estetiği ve sıkılaştırma

İlerleyen yaş ile birlikte tüm dokularda bir gevşeme söz konusu olur. Özellikle yüz cildinde canlılık azalır, kırışıklıklar belirmeye başlar ve bunlar temel olarak cilt altındaki kollajen adı verilen liflerin gevşemesi nedeni ile elastisitenin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. İşte tüm dünyada kadınlar bu süreci yavaşlatmak ya da engellemek için kozmetik işlemlere, kremlere ve terapilere başvurmayı tercih ederler.

Benzer bir değişim kollajen liflerinin çok yoğun olarak bulunduğu bir başka bölgede, vajinada da yaşanır. Üstelik burada kollajen lifleri sadece yaşlanmanın değil daha önceden geçirilen gebelikler ve doğumların etkisi ile çok daha erken dönemde dejenere olmaya başlarlar. Bazı kadınlarda doğum olmasa bile dokuların yapısına bağlı olarak gevşeme çok erken dönemde görülebilir.

Yaşanan bu değişim ve sonucunda ortaya çıkan gevşeme, zaman zaman özellikle öksürürken ya da gülerken ani idrar kaçırma sorununun yanı sıra cinsel fonksiyonlarda bozulmaya ve cinsel yaşamda tatminsizliğe neden olabilir.

Sarkma ve gevşeme sorunu yaşayan kadınlarda yaş ilerledikçe ve özellikle menopoz sonrasında yakınmalar giderek artar ve bazen rahimin tamamen vajina dışına sarkması ile sonuçlanabilir. Vajinal prolapsus adı verilen bu durum oldukça sevimsizdir. Özellikle idrar kaçırma şikayetinin kadının sosyal hayatını olumsuz etkilediği durumlarda ve uterin prolapsus varlığında ameliyat çoğu zaman kaçınılmazdır. Bu patolojilerin tedavisi için değişik ameliyat teknikleri mevcuttur ve başarı ile uygulanmaktadır.

Öte yandan 30’lu ya da 40’li yaşladaki kadınlarda sarkma ve gevşeme ameliyat gibi büyük ve majör bir girişimi gerektirecek kadar şiddetli olmadığından çoğu zaman doktorlar tarafından ihmal edilir.

Oysa vajinasının gevşek olması cinsel açıdan olgunluğunun zirvesinde olan ve cinselliğini 20’li yaşlara göre daha bilinçli yaşayan günümüz modern kadını için çok ciddi ve önemli bir sorundur. Ayrıca her zaman olmasa bile beklenmedik anlarda yaşanan idrar kaçırma yakınmaları hem sosyal açıdan rahatsızlık verir hem de ilerisi için kadının endişelenmesine yol açar.

Gelişen teknoloji ile birlikte, bu tür yakınmaların tedavisi mümkün hale gelmiştir. Teknolojinin günlük hayattaki yansımaları en fazla tıp alanında yaşanmaktadır ve bunun yansımalarından biri laser ile vajina daraltma ve mesane kaldırma işlemleridir.

Laser ile vajina daraltma ya da sıkılaştırma nedir?
Vajina sıkılaştırma, halka arasında kansız-bıçaksız şeklinde tanımlanan, herhangi bir kesi yapılmayan, dikiş olmayan, non-invazif olarak tabir edilen, vajinal kanalın Laser teknolojsi ile fototermal şekilde sıkılaştırılması işlemidir.

Klinik çalışmalar Laser ile vajina sıkılaştırma işleminin etkili, kolay ve güvenli olduğunu ortaya koymuştur.

Kimlere yapılır?
Laser ile vajina sıkılaştırma işlemi vajinal relaksasyon adı verilen, doğum sırasında aşırı gerilme ya da yaşlanmanın doğal sürecine bağlı olarak kollajen lifllerinin kırılması sonucu vajinanın ideal yapısının bozulduğu, elastikiyetinin azaldığı ve gevşediği tüm kadınlarda uygulanabilir.

Nasıl etki eder?
Bu tedavi amacı ile üretilmiş ve smooth-mode adı verilen yeteneğe sahip laser cihazları ile yapılan uygulamada fototermal etki ile kollajenin yeniden yapılanması ve vajinal mukoza ve endopelvik fasya adı verilen doku içinde yeni kollajen üretimi uyarılır.

Termal etki ile kollajen ve elastikiyetten sorumlu olan elastin lifleri kasılır ve yeniden şekillenir. Bu moleküler sinyaller aynı zamanda vücutta yara iyileşmesinden sorumlu olan bağışıklık mekanizmalarını da uyarır.

Tedavinin etkisi ile vajinal kanal daha dar ve sıkı hale gelir.

Diğer vajinal sıkılaştırma işlemleri ile kıyaslandığında Laser güvenli, hızlı ve hasta dostu bir uygulamadır. Komplikasyon ve istenmeyen etki oranları diğer yöntemler ile kıyaslandığında yok denecek kadar azdır.

Nasıl uygulanır?
Laser ile vajina sıkılaştırma işlemi diğer cerrahi müdahaleler gibi öncesinde ya da sonrasında özel hazırlık gerektiren bir uygulama değildir. Hastanın aç olması gerekmez. Adet dışı bir dönemde ve vajinal kanama olmayan zamanlarda uygulanır. Öncesinde yapılacak bir muayene ile uygulamaya engel olabilecek enfeksiyon gibi durumların olmadığı ve bu yöntemin hasta için uygun bir seçenek olup olmadığı saptanmalıdır.

İşlemden 20 dakika kadar önce ağrı azaltıcı krem uygulanması gerekir.

İşlem sırasında vajina içerisine normal muayene sırasında kullanılandan çok daha küçük ve ince bir spekulum yerleştirilir. Bu spekulum içinden geçen laser ile işlem tamamlanır. Genelde 15-20 dakika kadar süren bir işlemdir ve hastaya herhangi bir rahatsızlık ya da ağrı/acı vermez.

Etkili bir sonuç için ilk uygulamadan iki ay sonra hastaya ek bir maliyet yüklemeyen ikinci bir uygulama daha yapılır.

Hasta uygulamadan hemen sonra ayağa kalkar ve normal gündelik hayatına geri döner.

Başarı şansı nedir?

Vajinada daralma ve sıkılaşma vajinal kanal basıncının işlem öncesi ve sonrası ölçüldüğü klinik çalışmalarda ortaya konmuştur.

Ayrıca hasta memnuniyeti ile ilgili araştırmalarda cinsel tatmin düzeyleri ve yaşam kalitesinde anlamlı artış olduğu gösterilmiştir.

Hastaların %95’i uygulama sonrasında vajinal kanalda orta ya da yüksek düzeyde daralma olduğunu bildirmektedir. Yine hastaların %97’si tedaviden tatmin olduklarını bildirmektedir.

Normal doğum yapmış 33-56 yaş arası kadınlarda yapılan bir çalışmada işlemden sonra iki ay içinde vajina duvar gevşekliğinde istatistiksel olarak anlamlı oranda düzelme görüldüğü gösterilmiş hastaların %70’i ve partnerlerinin %76.6’si cinsel yaşantılarının çok daha tatmin edici olduğunu bildirmiştir. İşlem öncesi ve sonrasında biopsi yapılarak alınan doku örnekleri üzerinde yapılan histopatolojik incelemelerde elestikiyet artışı dokümente edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda yazarlar laser ile vajen sıkılaştırma işleminin ağrısız, güvenli, yan etkisi olmayan, kolay tolere edilebilen ve etkili bir tedavi seçeneği olduğu sonucuna varmışlardır.

 

Laser ile vajen sıkılaştırma yakınması olan herkes için en ideal ve en etkili tedavi yöntemi değildir ancak daha tatminkar cinsel yaşam, hafif idrar kaçırma sorununda düzelme ve daha fazla vajinal kayganlık isteyen kadınlarda önemli bir tedavi alternatifidir.

 

Sonuç olarak laser ile vajina daraltma işlemi

  • Anestezi gerektirmeyen
  • Ağrısız
  • 25-30 dakika içinde yapılan
  • Etkisi uzun süren
  • Vajinal kuruluk ve idrar kaçırma problemlerini olumlu şekilde etkileyen
  • oldukça etkili bir işlemdir

 

 

Referanslar

  • Treatment of Vaginal Relaxation Syndrome with an Erbium:YAG Laser Using 90° and 360° Scanning Scopes: A Pilot Study & Short-term Results.Lee MS1.Laser Ther. 2014 Jul 1;23(2):129-38. doi: 10.5978/islsm.14-OR-11.
  • Novel Minimally Invasive VSP Er:YAG Laser Treatments in Gynecology Vizintin Z, Rivera M, Fistonić I, Saraçoglu F, Guimares P, Gaviria J, Garcia V, Lukac M, Perhavec T, Marini L. Journal of the Laser and Health Academy, Vol. 2012, No. 1, P. 46-58.
  • Laser Vaginal Tightening (LVT) – evaluation of a novel noninvasive laser treatment for vaginal relaxation syndrome – Jorge E. Gaviria P, Jose A. Lanz L. Journal of the Laser and Health Academy, Vol. 2012, No. 1, P. 59-66.

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

 

Önceki sayfaya geri git

www.mumcu.com (c)
DİKKAT
Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amacı taşımaktadır ve kendi kendine tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz. Belirli bir tıbbi tavsiye, tanı ya da tedavi için mutlaka doktorunuza danışın

Abdi İpekçi Caddesi Reassürans Han 2 No: 61 / Kat: 5 Nişantaşı / İSTANBUL

          Site Hakkında
         
Site ile ilgili görüşleriniz.

 
Sitede yer alan bilgiler "bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır (www.mumcu.com)" şeklinde kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir

.

İletişim : randevu@mumcu.com

Randevu: 0 (212) 219-1202

Premium Wordpress Themes by UFO Themes