Dr.Alper Mumcu
İletişim ve Randevu
Site Hakkında
Gerçek hasta ve kullanıcı yorumları

Kanada’da doğum genel bilgiler

Dünya genelinde yaşanan politik ve ekonomik çalkantılar, eğitim kalite ve maliyetindeki farklılıklar gibi pek çok nedene bağlı olarak bazı aileler ikinci bir ülkenin vatandaşlığına ve pasaportuna sahip olmayı tercih ediyorlar. Bunların nedenleri, doğru olup olmadığı tamamen ayrı bir tartışma konusu olmakla birlikte ikinci bir vatandaşlık elde etmenin en kolay yolu o ülke topraklarında doğan herkese anayasal olarak vatandaşlık hakkı veren ülkelerde dünyaya gelmek.

Ülkelerin yeni doğan bir bireyi vatandaşlığa kabulü her ülkeye göre değişik şekilde oluyor ancak temel olarak kan bağına (Jus sanguinis) ya da toprağa (Jus soli) bağlıolarak bu vatandaşlık hakkı elde ediliyor.

Hemen hemen bütün ülkeler Jus sanguinis prensibini kabul ediyorlar yani vatandaşlık hakkı doğum yerine bağlı olarak değil, kişinin anne babasının hangi ülkenin vatandaşı olduğuna göre değişiyor. Doğan çocuklar otomatik olarak hem annesinin hem de babasın vatandaşı oluyorlar.

Jus soli prensibi ise o ülkenin topraklarında doğan her bebeğe o ülkenin vatandaşı olma hakkını veriyor. Dünyada bu şekilde vatandaşlık veren çok fazla ülke yok (https://en.wikipedia.org/wiki/Jus_soli) ancak Jus soli prensibini uygulayan ülkeler arasında en bilinenler Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada. Bu nedenle sadece Türkiye’de değil tüm dünyada çocuklarına ikinci bir vatandaşlık vermek isteyen anne baba adaylarının tercihi bu iki ülke oluyor.

Geçtiğimiz yıllarda Kanada devletinin bu uygulamayı kaldıracağı ve ülkede doğan bebeklere vatandaşlık yolunu kapatacağı yönünde bazı haberler yayınlandı. Gerçekten de o dönemde görevde olan hükümet böyle bir teklifte bulundu ancak pek çok sivil toplum kuruluşu anayasanın eşitlik ilkesine karşı olduğu gerekçesi ile bu öneriye karşı çıktı ve hükümet geri adım attı.

Kanada vatandaşlık hakkını düzenleyen yasanın 3. maddesinin 1. fıkrası 14 Şubat 1977 tarihinden sonra Kanada’da doğan bütün bireyler Kanada vatandaşıdır der.

Üstelik gümrük kapılarından ülkeye giriş çıkışları kontrol eden Immigration Canada yayınladığı genelgede turist vizesi ile Kanada’ya doğum yapmaya gelen kadınların sadece bu nedenden dolayı ülkeye girişlerinin engellenemeyeceğini belirten bir deklerasyon yayınlamıştır.

Kanada vatandaşları için sağlık hizmetleri ve eğitimin ücretsiz, üniversite eğitiminin Kanada vatandaşı olmayanlar ile karşılaştırıldığında neredeyse üçte bir daha ucuz olması ve vergi uygulamalarının Amerika’dan farklı olması (Amerikan vatandaşları nerede yaşarlarsa yaşasınlar Amerika’ya vergi ödemek zorunda iken Kanada vatandaşları için böyle bir zorunluluk yoktur.) nedeni ile kanada son dönemlerde çocuklarına ikinci bir vatandaşlık vermek isteyen ailelerin dikkatini çekmeye başlamıştır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu Kanada sağlık siteminin Türkiye ve Amerika Birleşik Devletlerinden farklı olması ve hizmetlerin bu ülkelerdeki özel sektör gibi olmadığı gerçeğidir. Sisteme entegre olduktan sonra ise hizmet ve profesyonellik üst düzeydedir.

Zaman zaman basında ve internette değişik web sitelerinde Kanada’nın kendi topraklarında doğan ve anne babası Kanada vatandaşı olmayan bebeklere vatandaşlık vermeyi durdurduğuna dair yazılar yayınlanıyor ancak bu haberler DOĞRU DEĞİL ve bu yasal olarak mümkün değil. en azından şimdilik. Bu konudaki yazımı okumak için tıklayın 

Kanada’da doğum ile ilgili daha detaylı bilgi için kanadadadogum@mumcu.com adresine mesaj gondererek iletişime geçebilirsiniz

Kanada’da doğum ile ilgili foruma üye olabilir ve bebeğini Kanada’da dünyaya getirmiş ya da getirmeyi düşünen diğer kullanıcılar ile bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. http://kanadadadogum.freeforums.org/

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

 

Önceki sayfaya geri git

www.mumcu.com (c)
DİKKAT
Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amacı taşımaktadır ve kendi kendine tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz. Belirli bir tıbbi tavsiye, tanı ya da tedavi için mutlaka doktorunuza danışın

Abdi İpekçi Caddesi Reassürans Han 2 No: 61 / Kat: 5 Nişantaşı / İSTANBUL

          Site Hakkında
         
Site ile ilgili görüşleriniz.

 
Sitede yer alan bilgiler "bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır (www.mumcu.com)" şeklinde kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir

.

İletişim : randevu@mumcu.com

Randevu: 0 (212) 219-1202

Premium Wordpress Themes by UFO Themes