Dr.Alper Mumcu
İletişim ve Randevu
Site Hakkında
Gerçek hasta ve kullanıcı yorumları

Kanada eğitim sistemi dünyanın en iyileri arasında ve bedava


Son dönemlerde özellikle de son 1 yıl içinde azımsanamayacak sayıda aile çocuklarının eğitimi için İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkeye göç etme yolunu tercih ettiler.

Çocuklarına ikinci bir vatandaşlık vermek isteyen anne baba adaylarının bu isteklerinin altında yatan önemli nedenlerden birisi de yine daha iyi bir eğitim olanağı sağlamak.

Yine bir değişikliğin gündemi meşgul ettiği şu günlerde eğitim, okul çağında çocuğu olan ya da çocuk sahibi olmayı planlayan çiftlerin aklını kurcalayan en önemli sorun.

Hangi ülkelerdeki eğitim sisteminin daha iyi olduğunu karşılaştıran pek çok değişik sistem var. Bunlardan birisi de Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma örgütü OECD’nin yaptığı değerlendirme. Programme for International Student Assessment ya da kısaca PİSA olarak adlandırılan bu değerlendirme geçtiğimiz günlerde oldukça ses getirmişti.

Tüm dünyada 35 OECD ülkesi ve toplamda 72 değişik ülkede 15 yaşındaki öğrencilerin katıldığı değerlendirmede her ülkede yaklaşık 150 farklı okulda okuyan 5.000-10.000 arasında öğrenci sınava tabi tutuldu. Tüm dünyada sınava giren toplam öğrenci sayısı 510.000 civarında.

Kanada’da ise 10 eyalette yaklaşık 900 değişik okulda eğitimlerine devam eden 20.000 öğrenci bu sınava katıldı.

PISA’da zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin; Matematik okuryazarlığı, Fen Bilimleri okuryazarlığı ve Okuma Becerileri konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmakta.

PİSA araştırmasında kullanılan “okuryazarlık” kavramı, öğrencinin bilgi ve potansiyelini geliştirip, topluma daha etkili bir şekilde katılmasını ve katkıda bulunmasını sağlamak için yazılı kaynakları bulma, kullanma, kabul etme ve değerlendirmesi olarak tanımlanmaktadır.

Her 3 yılda bir yapılan PİSA değerlendirmesinin 2015 yılı sonuçları 2016 Aralık ayında açıklandı. Büyük düşüşün izlendiği Türkiye ne yazık ki her üç alanda da 35 OECD ülkesi arasında sondan ikinci oldu.

Eğitimin ücretsiz olduğu Kanada ise PİSA değerlendirmesinde her üç alanda da zirvelerde yer aldı.

OECD raporuna göre Kanada’lı öğrenciler hem matemetik, hem bilim hem de Okuma becerileri konusunda 72 ülkenin yanı sıra 35 OECD ülkesinin öğrencilerinin ortalamasının da üzerinde performans gösterdiler. (http://www.oecd.org/canada/pisa-2015-canada.htm)

Üstelik kız ve erkek öğrenciler arasında herhangi bir fark yoktu. Yine benzer şekilde öğrencilerin sosyal durumları ve göçmen olup olmamaları da bu başarıda önemli bir fark yaratmadı.

OECD web sayfasında ülkelerin performanslarının karşılaştırılmaları incelenebilir.

Sonuç olarak bakıldığında Kanada ilk ve orta öğretim açısından bakıldığında dünyanın bu konuda zirveye oynayan ülkelerinden birisi ve çocuklar bu eğitime ücretsiz devlet okulları vasıtası ile ulaşabiliyorlar.

Kanada’nın PİSA 2015 ile ilgili raporuna https://www.cmec.ca/Publications/Lists/Publications/Attachments/365/PISA2015-CdnReport-EN.pdf adresinden ulaşılabilir.

 

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

 

Önceki sayfaya geri git

www.mumcu.com (c)
DİKKAT
Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amacı taşımaktadır ve kendi kendine tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz. Belirli bir tıbbi tavsiye, tanı ya da tedavi için mutlaka doktorunuza danışın

Abdi İpekçi Caddesi Reassürans Han 2 No: 61 / Kat: 5 Nişantaşı / İSTANBUL

          Site Hakkında
         
Site ile ilgili görüşleriniz.

 
Sitede yer alan bilgiler "bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır (www.mumcu.com)" şeklinde kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir

.

İletişim : randevu@mumcu.com

Randevu: 0 (212) 219-1202

Premium Wordpress Themes by UFO Themes