Dr.Alper Mumcu
İletişim ve Randevu
Site Hakkında
Gerçek hasta ve kullanıcı yorumları

İYİSİ KÖTÜSÜ EĞRİSİ DOĞRUSU İLE DOĞUM İÇİN MONTRÉAL

Şimdi yazıya vay Kanada’da doğum şu açıdan avantajlı, çocuğun geleceği için öyle böyle diyerek başlarsam daha başından sıkıcı gelebilir. O yüzden birebir doğumunu Montreal’de yapmış bir çiçeği burnunda anne olarak yola nasıl koyuldum ve neler yaşadım biraz anlatmak isterim.

KARAR VERDİM…
Hamileliğimin oldukça ilerlemiş bir döneminde ve havayollarınca sınır kabul edilen döneme yaklaşık on gün kala canım doktoruma dedim ki “Ben Kanada’da doğum yapmaya karar verdim ve hatta vizemi bile aldım” Pek tabi hamileliğinin sonuna doğru aniden kıtalararası doğum yapmaya karar veren bir anne adayı olarak şok etkisi yarattığım doğrudur.

Ne var ki doktorunuz gerçekçi, soğukkanlı ve destekçi bir yapıya sahip ise korkmayın! Son dakika karar vermiş olsanız bile muayenenizi yapar ve her şey yolunda ise bu kararınızda sizi yalnız bırakmaz diye düşünüyorum. O yüzden bana göre ilk başta karar verin. Sonrasında sizin ve bebeğinizin sağlık durumu elverişli ise işin %50’si halloldu, valizi hazırlayın.

VALİZLER HAZIRLANDI VE BİLETLER ALINDI. UÇUYORUZ…
Herkesin hamileliği farklı ilerliyor. Ben hamileliğimin son anına kadar hareket etmekte, gezmekte ve dolaşmakta herhangi bir sorun yaşamadım. O yüzden uçak yolculuğu oldukça rahat geçti. Ara ara kalkıp güzelce yürüdüm. Zaten Montreal’e direkt uçuş ortalama 9 saat sürüyor dolayısıyla kendinizi uyku, yürüyüş, yemek ve film izlemek gibi aktivitelerle oyalayabiliyorsanız 9 saat gayet keyifli geçiyor.

Aman yol ne uzun, ne yaparım gibi düşünceleri silin atın.

Yolculuk bitti ve geldik. Klasik muhabbet pasaport kontrol ne oldu hemen söyleyeyim. Hiçbir sorun yaşamadık.

GELDİK, YERLEŞTİK…
Kalacağınız yeri internet üzerindeki sitelerden ayarlayabilirsiniz. Burada bana göre önemli olan şey yiyecek ve içecek alışverişi yapabileceğim bir yere yakın olmaktır. Ne de olsa normal şartlarda birken az bir ay geçireceksiniz ve insan alıştığı yemekleri arıyor. O yüzden alışverişe yakınsanız siz ve/veya size eşlik eden kişi ile güzel bir alışveriş yaparak beslenmenizi ayarlayabilirsiniz.

SOSYAL HAYAT…
Montréal yeşilliklerle dolu, bol bol yürüyüş yapabileceğiniz bir şehir. Aynı zamanda güzel konserler oluyor. Bunun dışında kış döneminde orada iseniz yer altı şehri dedikleri oldukça büyük alanda mağaza gezerek de vakit geçirebilirsiniz. Bunun dışında zaten internetten gezilecek yerlere bakıp değerlendirebilirsiniz.

DOKTOR, HASTANE …
Oh be dediniz değil mi? En merak edilen kısımlardan birine en nihayetinde gelebildim. Hiç telaş yapmayın. İnanın bana her şey o kadar profesyonel ilerliyor ki şaşırabilirsiniz. Hastaneler bizim alışık olduğumuz o lüks görüntüden uzak. Doğum ile ilgili olan yerler olması gereken standartlara göre düzenlenmiş. O yüzden görsellik ve estetik olarak beklentinizi yüksek tutmayın.

Orada “doğum” dediğiniz şey oldukça olağan bir durum. Bu nedenle gerek hamilelik sürecini gerekse doğum anını ve sonrasını olabildiğince yaşayarak ve müdahalesiz geçirmenizi prensip edinmişler. Bu sebeple tıbbi gereklilik olmadıkça sezaryene yaklaşmadıkları gibi doğum sancınız tuttuğunda ağlayıp sızlansanız bile sizi sakinleştirmeye çalışarak bu olağan sürece adapte etmeye çalışıyorlar.

Örneğin; bir yandan pilates toplarını kapmış güler yüzlü hemşireler ile hareketler yaparak rahatlamaya çalışıyorsunuz. Bir yandan da kendinizi güzel bir sohbetin içerisinde buluyorsunuz.

Benim doğum ortalama 17 saat sürdü. Bu zaman zarfında hastanede birçok doktor ve hemşirenin nöbet değişimine denk geldim. İnanın her biri son derece güler yüzlü ve rahatlatıcı idi.

Burada dikkatinizi çekmem gereken en önemli nokta şu olabilir: Doğumunuzu o an nöbette kime denk gelirseniz o doktor gerçekleştiriyor. Yani önceden doktor belirleyemiyorsunuz. Bu belki yüzünüzü asmanıza neden olabilir ama benim gözlemlerime göre zaten hepsi oldukça iyi. Hiç panik yaşatmadan gayet kendilerinden emin bir biçimde bebeğimi kucağıma almamı sağladılar.

Unutmadan şunu da ekleyeyim: Ameliyathane gibi buz gibi bir yerde doğum yapmıyorsunuz. Sizi yatırdıkları odada her türlü ekipman var. Doğum başladığında hemen gerekli tıbbi aletler geliyor ve aynı odada doğumunuz gerçekleşiyor.

BEBEK GELDİ…
Doğum gerçekleşti, bebek geldi. O an bebek ağlıyor siz ağlıyorsunuz ☺ fakat o dakikalar inanın paha biçilemez.

En çok hoşuna giden nedir diye soracak olursanız hemen söyleyeyim; bebek doğduğu gibi koynunuza veriliyor ve bir daha asla yanınızdan ayırmıyorlar.

Hatta eşim de doğumda yanımdaydı ve bebeğimizin göbeğini ona kestirdikleri gibi onun da üstünü çıkartmasını rica ettiler ve bebeği doğduğu gibi onunla da temas ettirdiler.

Bu duruma “Skin to skin “ diyorlar yani bebek doğduğu andan itibaren sizinle ten temasında olmalıdır. Örneğin; bebeğin vücut ısısı yüksek veya düşük mü derhal sizi soyarak teninize yatırıyorlar. Bu mükemmel bir şey çünkü bebeğiniz ile inanılmaz bir bağ oluşuyor.

Doğum sonrasında ise odada sizi ve bebeği o kadar sıkı takip ediyorlar ki uyumaya fırsatınız bile kalmıyor☺

Normal şartlarda 1 gün sonra hastaneden çıkabilirsiniz fakat bir çekince oluşması halinde kalmanız önerilebilir.

BEBEK SONRASI İŞLEMLER…
Bebek doğdu süper. Eee ne yapılacak? Ortalama 2 hafta içerisinde bebeğin doğum belgesi ve pasaportu dahil her şey halloluyor. Burada detay vermiyorum çünkü kim bilir siz gidince belki bir şeyler değişmiş olur. Ancak şunu söyleyebilirim ki bir oraya bir buraya koşmuyorsunuz. Hastane ilgili belgeleri resmi makama yolluyor. Sonrasında telefon ile takip ediyorsunuz.

Tahminen 10 iş günü içerisinde sizi arıyorlar ve gidip doğum belgenizi ilgili resmi makamdan alıyorsunuz. Sonra o belge ile pasaport başvurusu yapıyorsunuz. Pasaport da ortalama 3 günde hazır oluyor. Ancak bu işlemlerde kesin tarih olmadığından dönüş biletinizi ona göre ayarlamanızda fayda var.

Özetlemek gerekir ise; yazıya şöyle baştan itibaren baktığımda nedense olumsuz bir şey yazmamışım. Mutlaka beni rahatsız eden şeyler olmuştur ama inanın şu an hatırlamıyorum. Bana göre denemeye değer bir süreç.

Ayrıca birbirimize karşı dürüst olalım ki çoğu insan bu doğum avantajını çocuğuna sağlamak için can atıyor. O yüzden biraz kendinize güvenin ve inanın. Sonrasında her şey çok rahat ve kolay geçiyor.

Bu vesileyle de canım doktorum, güler yüzlü ve iyi insan Alper Mumcu’ya da bir kez daha teşekkür ederim.

Sevgiler,

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

 

Önceki sayfaya geri git

www.mumcu.com (c)
DİKKAT
Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amacı taşımaktadır ve kendi kendine tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz. Belirli bir tıbbi tavsiye, tanı ya da tedavi için mutlaka doktorunuza danışın

Abdi İpekçi Caddesi Reassürans Han 2 No: 61 / Kat: 5 Nişantaşı / İSTANBUL

          Site Hakkında
         
Site ile ilgili görüşleriniz.

 
Sitede yer alan bilgiler "bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır (www.mumcu.com)" şeklinde kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir

.

İletişim : randevu@mumcu.com

Randevu: 0 (212) 219-1202

Premium Wordpress Themes by UFO Themes