Dr.Alper Mumcu
İletişim ve Randevu
Site Hakkında
Gerçek hasta ve kullanıcı yorumları

Hamilelik ve Sushi

Japon kültürünün önemli ögelerinden biri olan sushi artık kendi sınırlarını aşmış ve dünyaca ünlü bir yiyecek haline gelmiştir. Ülkemizde de sushi kültürü giderek yayılmakta ve büyük şehirlerde hergün pek çok sushi restoranı açılmaktadır. Hatta İstanbulda büyük süpermarketlerde dahi sushi satılmaktadır.

Sushi bazıları için son derece lezzetli ve aranılan bir yiyecek maddesi iken bazılarına çiğ balık yeme fikri bile oldukça itici gelebilir.

Ülkemizde de giderek yaygınlaşan bu durum ile ilgili olarak çok sık olmasa da “hamileyken sushi yiyebilir miyim ?” şeklinde sorular gelmeye başlamıştır.

Hamilelikte sushinin güvenli olup olmadığı, bebek ve anne adayına zarar verip vermeyeceği konusunda yeterli veri ne yazik ki yoktur.

sushi_gebÇiğ balık ve deniz ürünleri parazitler açısından potansiyel risk oluşturur. Eğer bu parazitler vücudunuzda yerleşir ve gelişirlerse sizin yediğiniz besinlerin önemli bir kısmını kendilerine alırlar. Sonuçta hem sizde bir beslenme bozukluğu ortaya çıkar hem de bebeğiniz gelişmi için gerekli olan enerji, protein ve diğer besin maddelerinden yeteri kadar yararlanamaz.

Besin maddelerini dondurmak ya da pişirmek bu parazitleri yok eder. Bu nedenle bazı Japon restoranlarında sushi yapımında kullanılan çiğ deniz ürünleri önce dondurulup daha sonra çözülerek hazırlanmaktadır.

Çiğ balıkla ilgili bir başka risk de bazı bakteri ve virüslerdir. Bu bakteriler arasında en önemlisi listeria monocytogenes adı verilen bir türdür. Çiğ balığın yanısıra çiğ süt ve peynirle de bulaşabilen bu bakteri enfeksiyonu gebe olmayan kadınlarda çoğu zaman hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde atlatılırken bağışıklık sistemi baskılanmış olan hamile bir kadında çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

En sık karşılaşılan bulgular ateş, kas ve eklem ağrıları ile bulantı, kusma ve ishaldir. Eğer enfeksiyon sinir sistemine yayılırsa baş ağrısı, ense sertiliği, konfüzyon, denge bozuklukları ve hatta nöbetler görülebilir.

Hamilelikte ise yenidoğanda enfeksiyon, erken doğum hatta ölü doğumlara neden olabilir.

Sushi dolayısı ile çiğ balık yemek bu riskleri göze almak demektir. Bilimsel açıdan sushinin hamilelikte yasaklanması ile ilgili bir veri olmasada yukarıda söz edilen potansiyel riskler nedeni ile hamilelik sırasında sushi yenilmemesi idealdir. Pişmiş deniz ürünleri kullanılan ya da sadece sebzeler ile yapılan vejeteryan sushiler ise yenilebilir.

 

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

 

Önceki sayfaya geri git

www.mumcu.com (c)
DİKKAT
Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amacı taşımaktadır ve kendi kendine tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz. Belirli bir tıbbi tavsiye, tanı ya da tedavi için mutlaka doktorunuza danışın

Abdi İpekçi Caddesi Reassürans Han 2 No: 61 / Kat: 5 Nişantaşı / İSTANBUL

          Site Hakkında
         
Site ile ilgili görüşleriniz.

 
Sitede yer alan bilgiler "bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır (www.mumcu.com)" şeklinde kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir

.

İletişim : randevu@mumcu.com

Randevu: 0 (212) 219-1202

Premium Wordpress Themes by UFO Themes