Dr.Alper Mumcu
İletişim ve Randevu
Site Hakkında
Gerçek hasta ve kullanıcı yorumları

Hamilelik ve krom

Krom insan vücudunun gereksinim duyduğu eser minerallerden birisidir. Doğada 3 değişik formda bulunur. Bunlardan trivalan krom (chromium III) formunda olan besinler ile alınan ve biyolojik olarak aktif olan ana krom formudur.Ortalama bir insanın vücudunda 0.4-6 mg krom bulunur. Krom düzeyi toplumlar arasında büyük farklılıklar gösterir. Genel olarak krom alımının yüksek olduğu toplumlarda diabet ve kalp hastalıklarının daha az görülmesi dikkat çekicidir.

Krom ne işe yarar?

Krom normal şeker metabolizması için gereklidir. Glukoz tolerans faktörü olarak bilinen ve insülin ile birlikte hareket ederek glukozun hücre içine girmesini sağlayan bir maddenin yapısında bulunur. Optimal düzeyde krom varlığı vücudun gerek duyduğu insülin miktarında azalmayı sağlar. Krom büyük olasılıkla bu etkisini insülin resptörlerinin sayısını arttırarak sağlamaktadır.

Kromun bir diğer etkisi de yağ metabolizması üzerindedir. Yeterli düzeyde krom alımı sağlık kolesterol düzeyleri için gereklidir.

Besinler ile aldığınız kromun sadece %2-10’u barsaklardan emilerek vücut tarafından kullanılabilir. Yani krom emilimi oldukça zayıftır. Organik krom inorganik formundan çok daha kolay emilir. Emilen krom kanda proteinlere bağlanarak taşınır. Bu proteinlerden en önemlisi transferrindir. Demir eksikliği durumunda krom emilimi artar.

Eksikliğinde neler olur?

Krom eksikliğinde şu bulgular görülebilir.

  • Kan yağ ve kolesterol oranlarında artış
  • Glokoz tolerans bozukluğuna bağlı diabet benzeri yakınmalar
  • Halsizlik
  • Yorgunluk
  • Depresyon
  • Sık susama
  • Sık acıkma
  • Kilo kaybı
  • Konfüzyon
  • Sık idrara çıkma

Rafine ve işlenmiş gıda ağırlıklı beslenme tarzı, alkolizm ve gebelik gibi durumlarda krom eksikliği görülebilir. Enfeksiyon ve fiziksel travma durumlarında vücudun gereksinim duyduğu krom miktarı artar. Düzenli ve ağır egzersiz yapanlarda idrarla krom atılımı artacağından eğer alım kısıtlı ise eksiklik görülebilir.

Hamilelikte krom gerekli midir?
Evet. Hamilelik krom gereksiniminin artış gösterdiği bir dönemdir. Hamilelikte günlük krom gereksinimi 200 mikrogram/gün’e kadar çıkabilir.Araştırmalar gebe kadınların günlük krom gereksinimlerinin sadece %50’sini besinler yolu ile aldıklarını göstermektedir. Bu nedenle hamilelikte krom takviyesi gereklidir.

Hamilelikte krom hem sizin kan şeker ve lipid düzeylerinizi ayarlar hem de gelişmekte olan bebeğinizin protein sentezi için gereklidir. Ancak diabetik kadınlarda dikkatli kullanılmalıdır.

Kromun aynı zamanda gebeliğe bağlı diabeti önlemede de etkili olabileceği ileri sürülmektedir. Benzer şekilde bebekte glukoz intoleransı gelişmesini de engelleyebilir. Bebek gebeliğin 34. haftasından itibaren vücudunda krom depolamaya başlar.

Hangi besinde ne kadar krom var?

Madde Miktar

Krom (mcg)*

Brokoli 100 gram

11.0

Taze fasülye 100 gram

1.1

Patates 100 gram

2.7

Üüzm suyu 1 bardak

7.5

Portakal suyu 1 bardak

2.2

Biftek 90gram

2.0

Hindi (ğöğüs) 90 Gram

1.7

Elmal 1 orta boy

1.4

Muz 1 orta boy

1.0

 

* Mikrogram

 

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

 

Önceki sayfaya geri git

www.mumcu.com (c)
DİKKAT
Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amacı taşımaktadır ve kendi kendine tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz. Belirli bir tıbbi tavsiye, tanı ya da tedavi için mutlaka doktorunuza danışın

Abdi İpekçi Caddesi Reassürans Han 2 No: 61 / Kat: 5 Nişantaşı / İSTANBUL

          Site Hakkında
         
Site ile ilgili görüşleriniz.

 
Sitede yer alan bilgiler "bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır (www.mumcu.com)" şeklinde kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir

.

İletişim : randevu@mumcu.com

Randevu: 0 (212) 219-1202

Premium Wordpress Themes by UFO Themes