Dr.Alper Mumcu
İletişim ve Randevu
Site Hakkında
Gerçek hasta ve kullanıcı yorumları

Endometrial scratch rahim zarının çizilmesi gebelik oranlarını arttırabilir

Yeni bir çalışmadan elde edilen bilgilere göre rahim zarının çizilmesi ya da kaşınması olarak tercüme edebileceğimiz çok basit ve ucuz bir teknik gebelik oranlarını yaklaşık 2 kat arttırabilir.

Üreme sağlığı konusunda dünyanın en büyük iki derneğinden biri olan European Society of Human Reproduction and Embryology derneğinin Helsinki’de yapılan yıllık olağan kongresine sunulan bir çalışmanın sonucu gebelik oranları ile ilgili heyecan yarattı.

Aslında uzun zamandır kullanılan bu teknik ile ilgili olarak tüm dünyada üreme sağlığı ile ilgilenen hekimler arasında tartışma devam ediyor. gebelik oranları üzerinde olumlu sonuçlar elde ettiklerini bildirenler kadar arada hiç bir fark bulamadığını iddia edenler de var.

Bu derleme tarzındaki çalışmada ise İngiliz araştırmacılar dünyada konu ile ilgili yapılımış bütün çalışmaların sonucunu bir arada değerlendirmişler. 1000’den fazla kadından elde edilen verilere göre endometrial scratching uygulanan ve hem kendiliğinden hem de tüp bebek tedavisine başlayan kadınlarda gebelik ve doğum oranları istatistiksel açıdan anlamlı olacak kadar yüksek bulunmuş.

Endometrial scratch uygulanmasının altında yatan fikir aslında son derece basit.

Ultrasonun yaygın olarak kullanılmadığı dönemlerde düşük yapan kadınlarda küretaj sonrası erken dönemde gebelik ve doğum oranlarının daha yüksek olduğu çoğu hekim tarafından fark edilen bir gözlemdi. Bu nedenle tam düşük olsa bile içeriyi temizlemek şeklinde bir küretaj yapılması son derece yaygın bir uygulamaydı. Bu işlemin gebelik oranlarını attırdığı şeklindeki gözlem bilimsel veriler ile desteklenmediği için zamanla bundan vazgeçildi ve tam düşük yapan ve içeride parça kalmadığı ultrason ile gösterilen kadınlarda küretaj uygulanması bırakıldı.

Tüp bebek işlemleri yaygınlaştıktan sonra endometrial scratch uygulamasının gebelik oranlarını artırabileceği tezi ile pekçok çalışma yürütüldü.

Gerçekten de bu uygulamanın gebelik oranlarını nasıl olup da arttırdığı tam olarak bilinmiyor. Bir teoriye göre bu işlem sayesinde rahim içindeki ölü hücreler ortamdan uzaklaştırılıyor ve yeni, genç ve sağlıklı hücrelerin gelişimi destekleniyor.
Bir başka teoriye göre ise rahim zarında yaratılan ufak bir travma enflamasyona neden oluyor ve bu da embryonun yerleşmesini kolaylaştırıyor.

Kabaca küçük ve ince bir kateterin rahim içine yerleştirilmesi şeklinde açıklanabilecek bu işlem çoğu zaman ağrıya neden olmuyor ve anestezi gerektirmiyor.

Gebelik oranlarını 2 kat arttırabileceği ileri sürülen bu son derece ucuz, basit, zararsız ve ağrısız işlemin yaygın kullanıma girip girmeyeceği yapılacak daha fazla çalışmadan elde edilecek sonuçlara bağlı olacak gibi görünüyor

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

 

Önceki sayfaya geri git

www.mumcu.com (c)
DİKKAT
Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amacı taşımaktadır ve kendi kendine tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz. Belirli bir tıbbi tavsiye, tanı ya da tedavi için mutlaka doktorunuza danışın

Abdi İpekçi Caddesi Reassürans Han 2 No: 61 / Kat: 5 Nişantaşı / İSTANBUL

          Site Hakkında
         
Site ile ilgili görüşleriniz.

 
Sitede yer alan bilgiler "bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır (www.mumcu.com)" şeklinde kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir

.

İletişim : randevu@mumcu.com

Randevu: 0 (212) 219-1202

Premium Wordpress Themes by UFO Themes