Dr.Alper Mumcu
İletişim ve Randevu
Site Hakkında
Gerçek hasta ve kullanıcı yorumları

Site Hakkında

İlk kez internetle tanıştığımda herkes gibi ben de büyük bir merak içerisinde çağın bu devriminden yararlanarak olabildiğince güzel vakit geçirmeyi ve eğlenmeyi düşünüyordum. Bilgisayar başında amaçsızca sörf ile geçirilen uykusuz saatler beni heyecanlandırıyordu. Bilgisayar ve internet vazgeçilmez ikili olmuşlardı.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra internette neredeyse aradığım hemen hemen her konuyu bulabildiğimi fark ettim. Değişik konularda arama motorları karşıma yüzlerce amatör ya da profesyonel site çıkartırken Türkçe site sayısı yok denecek kadar azdı ve var olan siteler de yabancı örneklerinin yanında son derece yetersizdi.

Özellikle kendi mesleğim ile ilgili, ne hekimlere ne de hastalara yönelik hiçbir Türkçe site bulamamam acaba ben yapabilir miyim sorusunu aklıma getirdi.

O güne kadar birkaç amatör kişisel site yapmıştım ama web dizaynı konusundaki bilgi ve birikimim yabancı siteler ile kıyaslandığında son derece yetersizdi. Siteyi, hazırladığım birkaç temel konu ve sade bir görüntü ile ücretsiz web hosting sağlayan Geocities altında 1 Haziran 1998 yılında amatör bir ruh ile açtım. Hergün işten eve geldiğimde ilk iş olarak internete bağlanıp acaba siteyi bulup da ziyaret eden oldu mu diye heyecanla kontrol ediyor ancak sayacın hiç ilerlemediğini görünce hayal kırıklığına kapılıyordum.

O zaman siteyi daha fazla kişiye ulaştırmak için tanıtılması gerektiğini anladım. Ulaşabildiğim bütün arama motorlarına siteyi kaydettirmeye çalıştım, bildiğim bütün e-posta adreslerine mesaj yolladım ve o zamanki PCWorld dergisi ile Hürriyet Gazetesinin internet editörüne de birer e-posta gönderdim. Her iki editör de siteyi ziyaret edip beğendiler ve kendi köşelerinde siteyi tanıtan yazılar yazdılar. Bundan sonra ziyaretçi sayısı giderek artmaya başladı.

 www.mumcu.com Kadın Sağlığı ve Gebelik sitesine yayın hayatına başladığı 1998 yılından beri hiçbir şekilde ticari reklam alınmamaktadır. Bu site hiçbir maddi kaygı gözetmeksizin sadece bilgi vermek amacıyla yayınlanmaktadır.  

Hiçbir maddi kaygı gözetmeksizin sadece iyi birşeyler yapma ve insanları biraz da olsa bilgilendirebilme çabalarım bir sonuç veriyordu. Beni en çok kızdıran ise siteden söz ettiğim kişilerin “iyi de senin bundan ne çıkarın var” sorusuydu. Bunun manevi bir tatmin olduğunu kimseye anlatamıyordum.

Ziyaretçi sayısı arttıkça daha iyisini yapma isteği giderek güçleniyordu. Kullanıcılardan gelen olumlu ve olumsuz eleştiriler doğrultusunda önce içeriği geliştirmeye başladım daha sonra da artık gözüme amatör gelen ara yüzü iyileştirmeye çalıştım. Zaman içerisinde site daha fazla insan tarafından bilinmeye başlandı ve birçok medya kuruluşu internet köşelerinde kendi konusunda en iyi içerikli Türkçe site olarak Kadın sağlığı ve gebelik sitesini okuyucularına duyurdular. Ülkenin en ciddi televizyon kuruluşlarından CNN Türk’ün de dahil olduğu bu tanıtımlar sayesinde site pekçok internet kullanıcısı ile buluşma imkanı buldu.

Takip eden 1-2 yılda bir çok internet servis sağlayıcısı ve portaldan ortaklık teklifi geldi. Sitenin daha fazla kullanıcıya ulaşmasına olanak tanıyacağını bildiğim halde bu kuruluşlar tarafından içeriğe müdahale edileceği ve alınacak reklamlar nedeni ile amatör bir işin ticari boyut kazanacağı korkusu ile bu tekliflere sıcak bakmadım.

Siteyi hazırlarken ilk zamanlarda olduğu gibi bugün de dikkat etmeye çalıştığım birkaç ana konu var. Bunlardan ilki mümkün olduğunca sade bir dil kullanmak ve tıbbi terimlerden uzak durmak. Ben nasıl ekonomi ya da mühendislik ile ilgili bilimsel terminolojiyi bilmek durumunda değilsem, tıp alanı dışındaki insanların da çoğu latince olan karmaşık terimleri öğrenmek zorunda olduğuna da inanmıyorum.Sitenin hedef kitlesi tıp alanı dışındaki kişiler olduğundan okuduklarını anlayabilmeleri açısından buna azami özen gösteriyorum. Tıbbi bir deyim kullandığımda parantez içinde mutlaka ne anlama geldiğini açıklamaya çalışıyorum.

İkinci konu ise sitenin amacının sadece bilgi vermek olduğu, teşhis koymak ya da tedavi etmek gibi bir misyonunun bulunmadığı üzerine kurulu. Bu nedenle konuları yazarken ilaç ismi ve tedavi protokolü vermiyorum, tedavi kısımlarında sadece tıbbi ya da cerrahi tedavi olarak geçiyorum. Bunu yapmamdaki ana neden kişlerin kendi kendilerine teşhis koyup tedavi etmeye çalışmaları sonucunda kendilerine zarar verebilecekleri korkusu.

Siteyi hazırlarken en fazla özen gerektiren ve zaman alan nokta ise konuları sadece kendi bilgilerime göre değil güncel bilimsel yayınların ve saygın bilimsel kitapların ışığında bilimsel bir temele dayanarak hazırlamak.

Geçen süre içerisinde gerek internet kullanıcı sayısının artması, gerekse internetin ve dolayısı ile bilginin öneminin daha iyi anlaşılması sayesinde konu ile ilgili pekçok amatör ve profesyonel Türkçe site açıldı. Bu sitelerden bir kısmı bazı Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerinin tanıtım sayfası şekinde ve bilgi vermekten çok reklama yönelik, başka bir kısmı oldukça basit ve stajer düzeyinde bilgi içeriyor.Diğer bir kısım site ise amatör anne ve babaların profesyonel hekimlerden tıbbi destek alarak oluşturdukları alışverişten sohbete kadar pekçok bölümde hizmet veren oluşumlar. Çok az bir kısım site ise tıpkı şu anda gezmekte olduğunuz Kadın Sağlığı ve Gebelik Sitesi gibi bilgi vermeye yönelik. Ancak bütün bu sitelerin ortak yönü hepsinin Kadın Sağlığı ve gebelik konusunda internetteki en geniş kapsamlı site olduklarını iddia etmeleri. Bu konudaki yorumu direk olarak kullanıcıların yapmalarının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Kadın Sağlığı ve Gebelik sitesi ile birlikte bu sitelerin gün geçtikçe hem içeriğinin hem de görüntüsünün giderek gelişmesi ve güzelleşmesi, yaptığım işin doğruluğuna ve gerekliliğine olan inancımı arttırıyor ve bana bu konuda öncü olmanın gururunu yaşatıyor. Öte yandan site içeriğinin pekçok başka site tarafından kaynak gösterilmeden kullanılması da işin can sıkıcı boyutu. Ancak ne yazık ki bunun için alınabilecek bir önlem şimdilik pek yok

Dönem dönem arayüz güncellemeleri ve ufak tefek makyajlar yapılan site 2014 Mayıs ayından itibaren responive tasarıma geçti. Bu sayede her türlü browser ve tablet, akıllı telefon gibi cihaz ile optimum ve en rahat gezinti yapılabilmesini amaçlıyorum. Ayrıca her türlü sosyal medyada mumcucom olarak aktif üyeliklerim mevcut. Site tasarımı ve uygulamasında profesyonel yardım almıyor herşeyi kendim yapmaya çalışıyorum

Sitede kullanılan görsellerin büyük kısmı kendi çektiğim fotoğraflardan oluşuyor.

Mumcu.com kadın sağlığı ve gebelik sitesine artık yeni eklenenecek pek fazla ana konu kalmadı ancak ben bu sitenin olabildiğince interaktif olmasını arzu ediyorum bu nedenle sizlerin katkıları çok önemli. Lütfen önerilerinizi, sitede fark ettiğiniz hata ve problemlerive en önemlisi eksik olduğunu düşündüğünüz ve görmek istediğiniz konuları bana iletin. Önerileriniz iletmek için bu formu kullanabilirsiniz.

Kadın sağlığı ve Gebelik sitesi’ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederken sizlere tüm sevdiklerinizle birlikte sağlık dolu günler diliyorum.

Saygılarımla
Op.Dr.Alper Mumcu
Kadın Hastalıkları ve
Doğum Uzmanı

Önceki sayfaya geri git

www.mumcu.com (c)
DİKKAT
Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amacı taşımaktadır ve kendi kendine tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz. Belirli bir tıbbi tavsiye, tanı ya da tedavi için mutlaka doktorunuza danışın

Abdi İpekçi Caddesi Reassürans Han 2 No: 61 / Kat: 5 Nişantaşı / İSTANBUL

          Site Hakkında
         
Site ile ilgili görüşleriniz.

 
Sitede yer alan bilgiler "bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır (www.mumcu.com)" şeklinde kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir

.

İletişim : randevu@mumcu.com

Randevu: 0 (212) 219-1202

Premium Wordpress Themes by UFO Themes