Dr.Alper Mumcu
İletişim ve Randevu
Site Hakkında
Gerçek hasta ve kullanıcı yorumları

Dehidratasyonun önüne nasıl geçebilirim?

Günlük sıvı gereksiniminizi karşılamak için günde en az 8-10 bardak su içmelisiniz. Yapacağınız hafif egzersiz ve aktivitenin her 1 saati için fazladan 1 bardak daha su içmelisiniz. Meyve suları almanız gereken sıvının bir kısmını oluşturabilir ancak bunalrın yüksek miktarlarda kalori içerdiğini unutmamalısınız. Kahve, kola ve çay gibi kafeinli içecekler sıvı alımı olarak kabul edilmez çünkü bunlar idrar söktürücü etkiye de sahiptirler ve aldığınızdan daha fazla sıvıyı idrar olarak kaybetmenize neden olurlar. Su içmekten çok hoşlanmıyorsanız birkaç bardağının içine limon vs. sıkarak değişik tatlar elde edebilirsiniz. Sıvı alımınız yetersiz olduğunda dehidratasyon tehlikesiyle karşı karşıyasınız demektir.

Dehidratasyon belirtilerini öğrenin, bunlardan en bariz olanları ağızda ve burunda kuruluk ile idrar renginde koyulaşmadır.

Uçak yolculuğu kabin içindeki hava çok az miktarda nem içerdiği için dehidratasyona neden olabilir. Uçuş boyunca yeterli miktarda su içmeye dikkat edin.

Az nem kadar fazla nem de aşırı terlemeye, sıvı kaybına ve sonuçta dehidratasyona neden olabilir. Sıcağa bağlı sıvı kaybı varlığında elektrolit içeren soda gibi sıvılar alabilirsiniz.

Hamilelik sırasında su içmenin tek amacı dehidratasyonu önlemek değildir. Su besin maddelerinin kan yolu ile bebeğe taşınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sistit, kabızlık ve hemoroid oluşmasını da engeller. Çelişki gibi görünse de hamilelik sırasında ne kadar çok su içerseniz vücudunuzun su tutma olasılığı da o ölçüde azalır.

 

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

 

Önceki sayfaya geri git

www.mumcu.com (c)
DİKKAT
Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amacı taşımaktadır ve kendi kendine tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz. Belirli bir tıbbi tavsiye, tanı ya da tedavi için mutlaka doktorunuza danışın

Abdi İpekçi Caddesi Reassürans Han 2 No: 61 / Kat: 5 Nişantaşı / İSTANBUL

          Site Hakkında
         
Site ile ilgili görüşleriniz.

 
Sitede yer alan bilgiler "bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır (www.mumcu.com)" şeklinde kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir

.

İletişim : randevu@mumcu.com

Randevu: 0 (212) 219-1202

Premium Wordpress Themes by UFO Themes