Dr.Alper Mumcu
İletişim ve Randevu
Site Hakkında
Gerçek hasta ve kullanıcı yorumları

Amerika’lı bebekler artık kutuda uyuyor

1930’lu yıllarda Finlandiya’da başlayan bir akım günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’ne sıçradı.

Ailelerin gebelik sırasında doktora gitme alışkanlığı kazanması için 1930’lu yıllarda başlatılan bir uygulama günümüzde hala devam ediyor. İlk 4 aylık dönemde doktora muayeneye giden gebelere içinde bebek kıyafeti, battaniye ve bazı bebek ürünlerinin bulunduğu bir kutu veriliyor. Bu kutu dogumdan sonra bebeklerin içinde yatırıldığı bir beşik gibi kullanılıyor.

Yıllar önce başlayan bu uygulamanın bir amacı da beşik alacak parası olmayan annelerin bebeklerini kendi yataklarında yatırmalarının önüne geçmek, çünkü annesinin yatağında yatan bebeklerde, yani aynı yatağı paylaşma durumunda ani bebek ölümü sendromu çok sık görülüyor.

1930’larda, nerdeyse doğan her 10 bebekten birinin ilk yaşgününü kutlayamadan öldüğü Finlandiya günümüzde bebek ölümlerinin en az olduğu ülkelerin başında geliyor.

Bu güzel ve değişik uygulama son dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde de giderek yayılıyor.

New Jersey eyaleti bu yıl 105.000 kutu dağıtmayı planlıyor.Ohio 140 bin, Alabama ise 60.000 bebek kutusu dağıtacağını açıkladı. Kutular Kaliforniya merkezli Baby Box Co. şirketi tarafından üretiliyor. Şirket ayni zamanda web sitesinde halka yönelik eğitici videolar da yayınlıyor.

 

 

 

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

 

Önceki sayfaya geri git

www.mumcu.com (c)
DİKKAT
Bu sitede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amacı taşımaktadır ve kendi kendine tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz. Belirli bir tıbbi tavsiye, tanı ya da tedavi için mutlaka doktorunuza danışın

Abdi İpekçi Caddesi Reassürans Han 2 No: 61 / Kat: 5 Nişantaşı / İSTANBUL

          Site Hakkında
         
Site ile ilgili görüşleriniz.

 
Sitede yer alan bilgiler "bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan alınmıştır (www.mumcu.com)" şeklinde kaynak gösterilmek şartı ile kullanılabilir

.

İletişim : randevu@mumcu.com

Randevu: 0 (212) 219-1202

Premium Wordpress Themes by UFO Themes